Korisne preporuke trudnicama i onima koje to tek planiraju biti

by | 25.07.2024. | NutriNestplus, Planiranje trudnoće, Trudnoća

Trudnoća i rađanje djeteta vrlo je izazovno i uzbudljivo razdoblje u životu svake žene te ih nerijetko motivira na promjenu životnih navika. Također, osjećaj odgovornosti raste pa se samim time pojavljuju i brojna pitanja. Donosimo Vam najčešće pitanja koje liječnici ginekolozi susreću u radu s trudnicama.

 

Što jesti u trudnoći? Koliko se kretati?

Kako poboljšati svoje prehrambene navike te koji oblik tjelesne aktivnosti odabrati su česta pitanja upućena liječnicima. 

Dokazano je da povišena tjelesna masa i povišeni prirast u trudnoći povećava rizik od raznih metaboličkih bolesti, pretilosti i dijabetesa djece.

Uravnotežena i raznovrsna prehrana te redovita tjelovježba važni su tijekom cijele trudnoće. Nastavite sa svakodnevnom tjelesnom aktivnošću onoliko dugo koliko Vam je ugodno, a nakon toga uzmite dovoljno vremena za odmor. Ukoliko se navečer dok odmarate javljaju neugodne kontrakcije u trbuhu znači da ste taj dan pretjerali i svakako nadalje povećajte vrijeme odmaranja. Što ste aktivniji tijekom trudnoće, lakše ćete podnijeti promjene kroz koje Vaše tijelo ubrzano prolazi. Trudite se izbjegavati ekstreme svake vrste!

Pobrinite se unijeti dovoljno energije, proteina, vitamina i minerala putem raznovrsne prehrane. Lista poželjnih namirnica uključuje sezonsko povrće, voće, citruse, meso, ribu, jaja, grah, orašaste plodove i pasterizirane mliječne proizvode. Uz pravilnu prehranu žene unose uglavnom dovoljnu količinu folata dnevno. Žene koje namjeravaju zanijeti ili su već trudne trebaju osigurati unos od 400 µg folata dnevno kako bi se smanjio rizik od oštećenja neuralne cijevi i živčanog sustava djeteta i do 80%. 

Dnevni raspored obroka treba podijeliti otprilike na tri glavna i dva međuobroka. Poželjan dnevni unos tekućine iznosi 2.5 do 3 litre dnevno, s naglaskom da je voda najzdraviji oblik hidracije. Proteini su izuzetno važni te se otprilike 50% unosa upotrijebi za rast i razvoj fetusa. Redukcija unosa proteina tijekom trudnoće, osobito do 20 tjedna, može biti opasna za fetus. Nedostatak proteina, koji su osnovni gradivni elementi, rezultira smanjenom sintezom stanica u tkivima koja najbrže rastu kao što je primjerice mozak.

Energetske potrebe variraju napredovanjem trudnoće. 

  • u prvom tromjesječju nema potrebe za dodatnim energetskim unosom
  • u drugom tromjesečju potrebno je dodatnih 350 kcal dnevno
  • u trećem tromjesječju 450 kcal dnevno

 

Koliki je normalni prirast tjelesne mase u trudnoći?

Prihvatljivo dobivanje na težini prema ITM (indeks tjelesne mase):

  • pothranjenost (ITM <18.5 kg/m2) 12.5- 18 kg
  • normalna tjelesna masa (ITM 18.5 – 24.9 kg/m2) 11.5 – 14 kg (max 16kg)
  • prekomjerna tjelesna masa (ITM 25 – 29.9 kg/m2) 7 – 11.5 kg 
  • pretilost (ITM >30 kg/m2) ne više od 6 kg

Normalan prirast tjelesne mase bio bi otprilike 0.5 – 2kg u prvom tromjesečju trudnoće te nadalje oko 0,5 kg tjedno.

 

Trudnica sam i vegetarijanka, na što trebam pripaziti?

Vegetarijanska prehrana, ukoliko je dobro izbalansirana može biti održiva i u trudnoći. Majke vegetarijanke posebnu pozornost trebaju obratiti unos proteina te vitamina D i B12. Također, pozornost treba voditi računa o dovoljnom unosu željeza, cinka i kalcija. Izvori biljnih proteina su: mahunarke, žitarice, orašasti plodovi i sjemenke. Namirnice biljnog podrijetla ne sadrže potpune proteine već je potrebno kombinirati određene skupine namirnica kako bi se osigurale sve esencijalne aminokiseline. Dobra kombinacija u tom slučaju su mahunarke i žitarice, povrće i orašasti plodovi ili sjemenke u kombinaciji s povrćem.

Preporučeni unos proteina i vitamina B12 moguće je dosegnuti povećanim unosom namirnica iz skupine meso, riba, jaja te mlijeko/mliječni proizvodi, što evidentno nije prisutno u prehrani vegetarijanaca. Dakle unos suplemenata vitamina B12 esencijalan je i nužan tijekom trudnoće, ali i izvan nje. Treba naglasiti da unos proteina u obliku dodataka prehrani tijekom trudnoće može biti opasan za fetus stoga se ne preporuča.

 

Što izbjegavati od hrane i pića u trudnoći ?

Hrana koju treba izbjegavati u trudnoći uključuje uglavnom sirova jaja, nepasterizirano mlijeko, plave sireve, neke vrste ribe (npr. sabljarka, tuna) zbog mogućnosti većeg unosa teških metala. Hladna, sirova ili nedovoljno kuhana hrana može sadržavati bakterije i toksine (zagrijavanje hrane dovoljno dugo na visokoj temperaturi ih uglavnom neutralizira). Sirovo meso, nedovoljno pečeno meso, suhomesnati proizvodi, mogu biti rizični. Nakon rukovanja sirovim mesom ili ribom uvijek dobro operite ruke i dezinficirajte radne površine. Vitamin A u trudnoći može biti štetan i najbolje ga je izbjegavati. Neka hrana kao što su paštete, jetra, druge iznutrice, ulje jetre bakalara i neki dodaci prehrani sadrže velike količine vitamina A pa ih je poželjno izbjegavati. 

Uputno je izbjegavati napitke s velikim količinama sladila bilo koje vrste. Također, gazirane napitke koji u sebi sadržavaju mnoštvo šećera i praznih kalorija. Alkohol je u trudnoći zabranjen jer može djelovati teratogeno.

 

Jesu li to uobičajeni simptomi u trudnoći ili postoji razlog za brigu?

Trudnoća je prirodno stanje te ju ne treba tretirati kao bolest ili pretjerano medikalizirati. Svaka žena to razdoblje proživljava na svoj način i niti jedna trudnoća nije ista. 

Trudnici treba pristupiti individualno i holistički (sveobuhvatno) sagledati njene tegobe. Simptomi koji se mogu javiti u ranoj trudnoći, ali i kasnije mogu biti neugodni. Donosimo Vam neke savjete koji Vam mogu biti od pomoći na tom putu. Upamtite, odabire uvijek treba donositi na temelju Vaših potreba u dogovoru s liječnikom te prilagoditi primjereno gestacijskoj dobi. 

Hormonalne promjene tijekom prvih tjedana trudnoće utječu na cijelo tijelo. Motilitet crijeva se usporava pod utjecajem hormona progesterona pa se može javiti mučnina, nadutost te usporena probava.  

Povećava se volumen cirkulirajuće krvi za 1/3 od ukupne (osobito plazme) što je veće opterećenje za rad srca i kompletan krvožilni sustav za više od 20%. Stoga je umor i kratak dah nakon nekih jednostavnih aktivnosti uobičajena pojava dok se tijelo ne prilagodi na novonastale promjene.

lako ne postoje dvije iste trudnoće, neki simptomi koje možete osjetiti tijekom prvog tromjesječja uključuju: ekstremni umor, osjetljivost na mirise, osjetljivost dojki (povećanje masnog tkiva), ekstremne promjene raspoloženja, mučninu i/ili povraćanje (osobito jutarnja mučnina). Nadalje se može javiti učestalo mokrenje, opstipacija, debljanje ili gubitak kilograma. U drugoj polovini trudnoće često se javlja žgaravica, grčevi u nogama, bol u donjem dijelu leđa i zdjelici. 

  • Za ublažavanje mučnina ili povraćanje najvažnije je odmaranje, mirna, tiha okolina sa što manje vizualnih ili audio podražaja. Pokušajte si olakšati grickajući suhe krekere i blagi napitak s vodom i đumbirom, kamilicom, i dodatno uzimajte vitamina B6. 
  • Za grčeve u nogama pokušajte s magnezijem (glicinatom). Provjeriti zalihe željeza u krvi. Ukoliko ste anemični treba jesti hanu bogatu željezom i dodatno uzeti suplemente željeza te vitamina C i folne kiseline koje su neophodne za optimalnu apsorpciju željeza. 
  • Protiv zatvora/opstipacije treba piti dosta vode, jesti laganiju hranu, kretati se i uzimati magnezij (citrat). U slučaju da promjene u prehrani koje je predložio vas liječnik nisu urodile plodom, probajte s dodatkom vlakana u obliku ljuskica psylliuma ili pšenišnih mekinja. Ukoliko je problem veći i stolica izostaje više dana, povremeno je potrebno upotrijebiti čepiće koje smiju koristiti trudnice, koji pomažu regulirati normalno pražnjenje crijeva. Isti djeluju samo lokalno, fiziološkim podražajem. U trudnoći se ne koriste lijekovi koji sadrže sastojke koji imaju laksativno djelovanje.

 

Za kraj važne preporuke: 

Kad se hitno treba javiti ginekologu – “Pravilo 5″!

Ukoliko primijetite ili osjećate:

  • Krvarenje – obilnu, svježu krv. Doživite traumu, udarac u trbuh!
  • Kontrakcije / trudove koji se pojačavaju frekvencijom i intenzitetom ili bilo kakvu jaku bol!
  • Sumnjate na puknuće vodenjaka te curenje plodne vode!
  • Povišena vam je tjelesna temperatura (> 38°C) koju nije moguće sniziti paracetamolom, tuširanjem i drugim uobičajenim postupcima.
  • Ukoliko ne osjećate micanje ploda više sati iako ste prethodno poduzeli sve mjere (sjele mirno i odmorile neko vrijeme, pojele/popile nešto, osobito nešto slatko). Ovo vrijedi za trudnice iznad 20 tjedna trudnoće.