Trudnoća je posebno razdoblje u životu žene u kojem dolazi do mnogih promjena. Već na samom početku brojni simptomi potvrđuju sumnju žene da je trudna. Simptomi su rezultat hormonskih i metaboličkih promjena kojima se tijelo prilagođava na novi život u sebi.


Izostanak menstruacije je najčešći očiti znak trudnoće.
Radoznalost i iščekivanje potvrđuje pozitivan test na trudnoću ili povišena vrijednost hormona beta-hCG-a (humani korionski gonadotropin) u krvi. Manji broj žena ima neredovite ili pak oskudnije menstruacije, pa je sami izostanak menstruacije ponekad nejasan simptom. Neke žene čak imaju oskudnija krvarenja u prvim tjednima trudnoće, odnosno u vrijeme očekivane menstruacije, što zna biti zbunjujuće ili budi osjećaj straha. Ohrabruje činjenica da je ipak većina laganih krvarenja u prvim tjednima trudnoće bezopasna.

Većina trudnica u prvim tjednima ima neugodne jutarnje mučnine, a neke i povraćanje različitog intenziteta. Ukoliko povraćanje nije intenzivno nema potrebe za liječenjem. Kod povraćanja koja su višekratna i praćena osjećajem malaksalosti potrebna je nadoknada tekućine infuzijskim otopinama. Ponekad je potrebna i hospitalizacija. U osnovi ovi simptomi nastaju zbog hormona koji se luči u trudnoći, beta-HCG-a. Najviše koncentracije ovog hormona su između 10. i 12. tjedna trudnoće. Potom mu se vrijednosti smanjuju i ostaju niske do kraja trudnoće, stoga i mučnine i povraćanja nakon prvog tromjesečja najčešće nestaju.

Također, drugi se hormoni u trudnoći izlučuju u visokim koncentracijama. Jedan od njih je progesteron kojeg u trudnoći ima u izobilju, a djeluje na mišićno tkivo maternice na način da ga relaksira. Posljedica relaksacije glatkih mišića ima za posljedicu nadutost, usporeno pražnjenje crijeva, pa i opstipaciju. Ove smetnje se ublažavaju promjenom prehrane u trudnoći.

Slijedom hormonskih promjena grudi doživljavaju svoj konačni razvoj tek tijekom trudnoće. Osjeća se napetost i povećana osjetljivost grudi, naročito bradavica.

Učestalo mokrenje je također česti prateći znak početkom trudnoće. Simptom je bezopasan dok se uz njega ne pojavljuje osjećaj boli ili peckanja. Ukoliko se u urinu pojavi krv ili smetnje prati povišena temperatura, te bol u donjem dijelu leđa potrebno se žurno obratiti nadležnom liječniku. Infekcije mokraćnog sustava češće su u trudnih žena nego u žena koje nisu trudne, te je svaku sumnju na infekciju potrebno detaljnije obraditi.

Zbog skraćivanja rodnice tijekom trudnoće, kao i promijenjene kiselosti, infekcije rodnice su također češće u trudnih žena. Potrebno je stoga obratiti pažnju na higijenske i prehrambene navike u trudnoći. Potrebno je koristiti i probiotičke preparate.

Umor je također jedan od ranih simptoma trudnoće. Progesteron, hormon čija koncentracija raste tijekom trudnoće, može izazvati osjećaj nedostatka energije, te je često prisutan osjećaj pospanosti.

Zbog hormonskih turbulencija u trudnoći česte su i promjene raspoloženja, pa su trudnice nerijetko osjetljivije, plačljive i napetije nego inače.

Većina do sada navedenih simptoma nije sasvim ugodna. Srećom, u rane znakove trudnoće ubrajamo i jedan koji trudnicu ispunjava hormonima sreće. Nama svima najdraži rani znak trudnoće je potvrda da sve ide pravim tijekom. Ultrazvučni pregled predstavlja jedan od najvažnijih dijagnostičkih alata u nadzoru trudnoće. Njime potvrđujemo da je plod uredno smješten u maternici, prikazujemo plod i potvrđujemo mu vitalnost. Najljepši znak rane trudnoće je slušanje otkucaja srca svog djeteta.

 

Već s pet tjedana trudnoće ultrazvučno možemo potvrditi trudnoću, a tjedan dana kasnije, u šestom tjednu prikazujmo plod i slušamo srčanu akciju.

 

Rana trudnoća donosi brojne promjena koje mogu biti izazovne. Svaka trudnoća je jedinstvena, a podrška okoline i kvalitetna prenatalna skrb igraju ključnu ulogu na tom putovanju. Bitno je slušati svoje tijelo i pravovremeno se informirati, a liječnik treba donositi odluke koje su u najboljem interesu za majku i dijete. Svaka buduća majka zaslužuje razumijevanje, ohrabrenje i najbolju moguću podršku tijekom trudnoće, za nju posebnog životnog putovanja.


 

Literatura: