Trudnoća je posebno razdoblje u životu žene koje je obilježeno brojnim promjenama, a samim time i pitanjima. Tijekom trudnoće paralelno s fizičkim i emocionalnim promjenama buduće majke razvija se novi život – ili više njih. Trudnoća prosječno traje oko 280 dana ili 40 tjedana, a kao prvi dan trudnoće, iako tada još nije ostvarena, računa se prvi dan posljednje mjesečnice. Razlog takvog računanja je taj što se ne može znati kada se začeće točno dogodilo.
Prva 2 tjedna trudnoće prethode ovulaciji i to je vrijeme kada se organizam buduće majke priprema za trudnoću. U razdoblju prije trudnoće dobro je obratiti pozornost na životne navike. Savjetuje se prestanak pušenja i konzumacije alkoholnih te gaziranih pića. Također, poželjno je smanjiti unos bijelog kruha, peciva, kolača i grickalica. Potrebno je osigurati odgovarajući unos raznih vitamina i minerala, a posebno folne kiseline, kako bi se omogućio uredan razvoj trudnoće i spriječili određeni poremećaji ploda. Također, tijekom planiranja ili potvrde trudnoće, ukoliko se koristi određena terapija, potrebno je konzultirati liječnika o potencijalnoj štetnosti za plod te po potrebi učiniti korekciju vrste ili doze lijekova. Krajem 2. tjedna trudnoće dolazi do ovulacije i začeća. Točnije, 14 dana prije očekivane mjesečnice zrela jajna stanica bude izbačena u jajovod gdje se unutar određenog vremenskog razdoblja oplodi spermijem. U samom trenutku začeća određen je genetski spol djeteta, a ovisi isključivo o ocu jer spermij može imati X ili Y kromosom. Ako se oslobodi i oplodi više od jedne jajne stanice nastaje višeplodna trudnoća -dvojajčani blizanci.
Tijekom 3. tjedna trudnoće oplođena jajna stanica – zigota se ubrzano dijeli i putuje iz jajovoda prema maternici. Oplođena jajna stanica prolazi kroz nekoliko faza razvoja: blastocista, embrij te potom fetus. U 4. tjednu trudnoće zametak se implantira tj. “ugnijezdi” u stijenku maternice. Iz unutarnjeg dijela zametka razvit će se embrij, a iz vanjskog dijela posteljica. Jednojačani blizanci nastaju kada se jedna oplođena jajna stanica razdvoji u dva embrija nakon što se počela dijeliti. Nakon implantacije proizvode se velike količine humanog korionskog gonadotropina (HCG) čijim dokazivanjem u krvi i urinu potvrđujemo trudnoću. Tijekom implantacije može se pojaviti oskudnije krvarenje iz rodnice tzv. implantacijsko krvarenje. Tijekom 5. tjedna trudnoće počinje se stvarati većina unutarnjih organa i vanjskih tjelesnih struktura. Embrij je dugačak nekoliko milimetara i izdužuje se. Ubrzo nakon toga počinje se razvijati neuralna cijev – osnova za razvoj mozga i kralježnične moždine.
U 6. tjednu trudnoće razvija se krvožilni sustav te srce počinje kucati što se može vidjeti i čuti ultrazvučnim pregledom. Plod je u tom razdoblju veličine grožđice.
Tijekom 7. tjedna trudnoće plod je veličine borovnice, formiraju se začeci ruku i nogu.
Tijekom 8. i 9. tjedna trudnoće formiraju se kosti i mišići, razvija se lice i vrat, prsti na rukama i nogama su potpuno definirani, a plod je veličine kikirikija.
U 10. tjednu trudnoće plod se naziva fetus te je veličine masline, može se pomicati, ali majka te pokrete još ne može osjetiti.
U 12. tjednu trudnoće su gotovo svi organi formirani, bubrezi započinju s izlučivanjem mokraće, a trbušna stijenka se zatvara. Mozak i kralježnična moždina nastavljaju razvoj i formiranje tijekom cijele trudnoće. Plod je veličine šljive. Većina malformacija tj. urođenih mana nastaje u dosad opisanom razdoblju jer je plod tada najosjetljiviji na razna štetna djelovanja poput virusa, lijekova, zračenja. Također, tijekom 11. i 12. tjedna trudnoće može se učiniti probir na fetalne kromosomopatije.
Tijekom sljedećih tjedana trudnoće fetus se brzo razvija, u 13. tjednu aktivno guta plodovu vodu. Od 14. tjedna može se identificirati spol.
U 16. tjednu trudnoće prsti fetusa mogu izvršiti hvat, pojavljuju se dlačice na koži. Fetus je veličine avokada, a kretnje su snažnije pa ih majka može osjetiti. Žene koje su već bile trudne obično osjete pokrete ploda dva tjedna ranije od žena koje su trudne prvi put. U pravilu trudnica mora osjetiti fetalne pokrete u razdoblju od 16. do 20. tjedna trudnoće. U 18. tjednu trudnoće fetus počinje čuti. Posteljica je potpuno formirana u 20. tjednu trudnoće, ali nastavlja rasti tijekom trudnoće. Prilikom porođaja posteljica teži oko 450 grama. Razvoj funkcije probavnog sustava događa se u 21. tjednu.
Od 22. tjedna trudnoće sazrijevaju pluća i počinje sinteza surfaktanta – tvari ključne za mehanizam disanja. Fetus od 22. tjedna ima mogućnost preživljavanja izvan maternice uz pomoć moderne medicine. Pluća sazrijevaju tijekom cijele trudnoće sve do porođaja.
U 23. tjednu fetus reagira na zvukove iz okoline pomicanjem, ubrzanjem srčane akcije ili promjenom aktivnosti.
Od 25. tjedna trudnoće fetus je sve aktivniji te su mu kretnje koordiniranije i snažnije.
Razdoblje najveće fetalne aktivnosti je između 24. i 28. tjedna trudnoće. U 26. tjednu može reagirati na dodir preko trbušne stijenke, što je posebno emocionalno iskustvo za roditelje.
Od 27. do 30. tjedna trudnoće fetus otvara i zatvara oči, može razlikovati svjetlo i tamu, spava i budi se u pravilnim intervalima te ima formiranu boju očiju. Kosti su potpuno razvijene, ali su još mekane.
Od 31. – 34. tjedna fetus intenzivno dobiva na težini te će do poroda udvostručiti svoju masu zbog nakupljanja potkožnog masnog tkiva. Također, u ovom se razdoblju počinje razvijati imunološki sustav. Fetus se okreće glavicom prema dolje te su pokreti slabije izraženi jer je slobodnog mjesta u maternici sve manje.
Od 35. – 37. tjedna fetus je u pripremi za rođenje, spušta se u zdjelicu, a pluća su gotovo potpuno razvijena. Potkožno masno tkivo se i dalje povećava, ali je još uvijek nedostatno za urednu termoregulaciju nakon porođaja.
Trudnoća je terminska od 37. do 42. tjedna trudnoće, a fetus je potpuno razvijen i spreman za život izvan maternice.